Facebook

Staňte se fanouškemTOPlist
Tábor Maršov 2011

Po roce odpočinku se louka a okolí v malebném Maršovském údolí opět proměnila tentokrát v dvoujazyčně švitořící tábořiště. Letos se totiž tábora kromě 33 českých dětí účastnilo 20 žáků ZŠ v polském Opoczně.

Děti byly rozděleny do družin, většinou podle toho, jak spolu chodí na schůzky během roku. V družinkách potom fungovaly dopoledne, kdy se kromě budování a udržování chodu tábora zabývaly skautskými znalostmi a dovednostmi.

Myšky - světlušky - například vyráběly želvičky z mušlí, učily se třídit odpad a konaly dobré skutky při hře "Andělíčci". Ty zkušenější pomáhaly táborovým nováčkům s přípravou na slib, dobrovolnice také z vlastní iniciativy připravily stezku odvahy pro jiné družinky.

Berušky - naše skautky - splnily Cestu země (jeden ze stupňů skautské stezky) a v rámci plnění odborky Zelená panda vyráběly ptačí budky.

Dziunie a Niunie - polské dívky - byly zřejmě fascinovány buď českou vodou, nebo českými chlapci, jinak si nedokážeme vysvětlit, proč musely každý den mýt nejen sebe, ale i své vlasy. V rámci toho si vyzkoušely štípání dřeva a topení pod brutarem, což nikdy předtím nedělaly. A bylo to vidět:-)

Hvězdná pěchota – naše vlčata – byla připravována na Nováčkovskou zkoušku. Kluci v táboře zastávali jednodušší práce, sbírali houby a maliny.

Lišáci – mladší skauti – se učili základní uzly, připravovali se na slib, který ale nakonec kvůli špatnému počasí na konci tábora nemohli složit.

Bobři – starší skauti – plnili první stupeň ve skautské stezce, například pracovali s buzolou a orientovali se na mapě.

Mravenci – naši roveři – zastávali fyzicky i intelektuálně nejtěžší práci na táboře. Zhotovovali táborové stavby, někteří pracovali s dětmi.

Misiura – polští chlapci – pomáhali polským dívkám štípat dříví a topit pod brutarem. Vypadalo to ještě nebezpečněji, než v případě jejich kolegyň:-)

Stalo se již téměř tradicí, že tábor provázejí dvě celotáborové hry. Zatímco světlušky a vlčata zalévali strom v zapomenuté zemi Arborea, skautky a skauti si jako Indiáni vyzkoušeli střílení lukem a šípy, házení lasem či stříkání vodní pistolkou.

Letošní novinkou bylo, že večerka nebyla odbytá písknutím na píšťalku, ale troubil ji Honza Bartoň na trubku. Díky relativně pěknému počasí jsme měli 3 táborové ohně. V den, kdy byla asi největší zima za celý tábor, přijel pan starosta s doprovodem a přivezl nám ledové nanuky "na osvěžení". Ani toto ovšem naše děti neodstonaly, ranní rozcvičky a otužování ve studené vodě z nich udělaly alespoň na čtrnáct dní zdatné a odolné jedince.

Ke konci tábora proběhl turnaj ve stolním tenise. Z dívek první tři příčky obsadily Marlena Baran, Beata Misiurska a Ola Kmita, z chlapců zvítězil Tomáš Vymetálek, který ve finále porazil Dana Michla, na třetím místě se umístil Jarda Bartoň.

Rozhodně natradiční byly tento rok celodenní výlety. Při prvním jsme navštívili Zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, kde se v místní MHD potvrdilo pravidlo "Skaut je skladný" tím, že se nás do autobusu pro asi 50 lidí pořídilo i s domorodci nacpat 105. Při druhém výletě starší děti navštívily Sněžku.

Lehce hektické a ne zcela veselé bylo předčasné ukončení tábora, jež způsobil vytrvalý déšť a stoupající hladina Metuje. Protože jsme děti nechtěli zbytečně vystavovat chladnu, mokru a nebezpečí povodně, rozhodli jsme se poslat je domů o den dřív. Obdiv patří vedoucím, kteří tuto situaci s přehledem zvládli, poděkování pak rodičům, kteří předčasný příjezd svých dětí pochopili.

Letošního tábora se zúčastnilo 16 českých dívek a 17 chlapců, 11 roverů a rangers a 9 "dospěláků". Z Polska zde bylo 6 chlapců, 14 dívek a 3 dozory. Svůj slib si složily 2 světlušky a 4 skautky. Markétka Podlasová splnila odborku Tři orlí pera, Míša Sobotková pak Tři kapky rosy. Dobrou náladu udržovala opět vynikající kuchyně v čele s excelentní Věrou Komárkovou.

Závěrem bychom chtěli poděkovat Královéhradeckému kraji za poskytnutí grantu na projekt Česko-polské léto, který nám umožnil uskutečnit výlet na Sněžku, ochutnat speciality polské kuchyně a odvézt si z tábora kromě vzpomínek i krásná trička.

Zuzka Vojtíšková


FotogalerieCopyright © 2010 - 2016 Junák Opočno. Developed by Michal Horák.
Optimalizováno pro IE, Mozilla Firefox, Google Chrome a Operu.